23 Mart 2015 Pazartesi

Silikon Mutfak Eşyaları Zararlı mı?

Gönderen evlilik hikayesi zaman: 10:21Kek kalıpları haricinde, yumurta fırçası, maşa, kaşık, spatula şeklinde de karşımıza çıkan silikon; günümüzde oldukça popüler bir mutfak eşyası malzemesi oldu.Üstelik oldukça renkli ve değişik şekilleriyle bizi baştan çıkararak çeyizlerimizin gözdesi haline geldi.


Silikon kapların bu kadar çok  tercih nedeni olmasının sebebi?


Metal kalıplar normal şartlarda kullanılsa bile kullanımlardan doğan deformasyonlar sonucu, kısa bir süre sonra yapışmazlık özelliği ve sağlıklı olma özelliğini yitirir. Silikon kek kalıpları ise kullanma prospektüsüne uyulduğu sürece yıllarca kullanılabilir olduğu iddaa ediliyor.


Silikon, ısıyı dengeli şekilde dağıttığı için keklerimizi daha hızlıca pişirir.


Diğer kek kalıplarına göre, keklerimiz yapışmadan ve dağılmadan çok daha kolay bir şekilde kalıptan çıkar.


Ayrıca kalıplarımızı yağlamadan, keklerimizi pişirebiliriz.


İçerisinde insan sağlığı için zararlı maddeler yoktur. 


Esnek ve pratiktir. Çatlamaz, kırılmaz.

Kolay temizlenir, deterjan gerektirmez.

 -25 ile +220 C arasında fırın, mikrodalga fırın, buzdolabı ve derin dondurucuda kullanılabilir.İyi ama silikon ne kadar sağlıklı bir malzeme? 


Silikon, camın da hammaddesi olan silis kumunun sıvılaştırılması sonucunda elde edilen sağlıklı ve hijyenik bir hammaddedir. Silikonun ortalama erime sıcaklığı 357°C dir. Bu sebeple bu kadar esnek bir malzeme şaşırtıcı bir biçimde fırının içerisinde erimeden kullanılabiliyor. 

%100 silikondan üretilen   kek kalıpları kanserojen madde içermiyor, ve tat ve koku da geçirmiyor.

Ancak silikon  çok kısa zamandır kullanımda olduğu için ileri ki yıllarda insan sağlığında nasıl etkilerinin olacağı bilinmiyor. Ulaşabildiğimiz çok fazla AR-GE çalışması olmadığı için de tedbirli kullanılmakta yarar var.Silikon kap alırken nelere dikkat etmek gerek?


% 100 silikon malzemesinden üretildiğine  ve içerisine plastik katılmadığından emin olmak  gerekir.


 Tarım Bakanlığı izni ile üretilmiş olup, Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Enstitüsü ve uluslar arası akredite laboratuardaki analizler yönünden Avrupa standartlarına uygunluğu belgelenmiş olmalıdır.


 Kesinlikle merdiven altı, ucuz ürünler kullanılmamalı, bilindik markalar tercih edilmelidir.Sonuç olarak; kullanımı bu kadar pratik bir ürünü, her ne kadar sağlıklı olduğu iddaa edilsede dikkatli kullanmakta fayda var. Ve alırken de şekline ve modeline aldanmayıp içeriğinide iyice araştırmalıyız.
0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum Yapmak İçin Lütfen Bloguma Katılın

 

Bu Bir Evlilik Hikayesi Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review